
Šance na lepší život pro nechtěné
Lenka Procházková si do přechodné péče bere odložené děti s vývojovými vadami. Dvojčátka se měla narodit minulý týden, na světě jsou už dva měsíce. Jejich matka o ně zájem neměla. Nejspíše by děti skončily v kojeneckém ústavu, kdyby se jich neujala Lenka Procházková z Veltrus nedaleko Prahy – přechodná pěstounka, pro kterou jsou dvojčata dvanáctým a třináctým dítětem, o něž se stará do doby, než jim úřady najdou novou rodinu.
Procházková dostává od státu čistou měsíční odměnu 16 tisíc korun plus necelých pět tisíc na úhradu potřeb miminek. „To je můj plat, ze kterého bych se měla uživit. Naštěstí máme rodinnou firmu, takže to tolik nemusím řešit. Spousta pěstounů ale přerušuje, protože se z té částky prostě uživit nedá,“ popisuje. Netrpělivě proto čeká, zda Sněmovna ještě do říjnových voleb schválí zákon navyšující odměnu pěstounů. Ta je od roku 2013 stejná, náklady se přitom zvýšily. Podle návrhu ministerstva práce by se jim plat měl zvednout o dva tisíce na 22 tisíc hrubého. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) původně navrhovala 27 tisíc, nedohodla se však s ministerstvem financí. Poslanec za ANO Aleš Juchelka chce odměnu zvýšit až na 2,2násobek minimální mzdy (33 440 korun).
Ruku v ruce s tím jde další Juchelkův návrh na zrušení kojeneckých ústavů. Česko je jednou z posledních zemí, kde ještě fungují. Zakázané jsou i třeba v Rumunsku. Organizace, které se tím zabývají, upozorňují, že pro menší děti jakákoliv ústavní péče vhodná není a navíc podpora pěstounů místo ústavů je i pro stát výhodnější. Organizace Lumos spočítala, že roční náklady na péči o dítě v kojeneckém ústavu činí 892 tisíc korun, umístění do přechodné pěstounské péče vyjde o polovinu levněji. Novela zakazující kojenecké ústavy je nejblíže schválení, co kdy byla. Čeká ve třetím čtení ve Sněmovně, poslanci její schvalování ale pořád oddalují.
Celý článek ze dne 26.7.2021 čtěte zde